Kredi Ön Onay Nedir? (Detaylı Anlatım)

Kredi başvurularının çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bankalar, kredi kullanmak isteyenlere mobil, sms ve internet üzerinden daha hızlı kredi başvurusu imkanı vermektedir. Yapılan bir başvuru sonucunda kredi ön onay denen değerlendirme sonucu ortaya çıkmaktadır.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi ön onay, ihtiyaç, taşıt ve konut gibi kredi ürünlerine başvuranlar için verilen bilgiler doğrultusunda bankanın yaptığı ilk değerlendirme olarak adlandırılabilir. Kredi ön onayı sonucunda başvuru sahibine olumlu veya olumsuz olarak bir yanıt verilir.

Kredi ön onayı genellikle şube dışı başvurular için kullanılmaktadır. Mobil, internetten veya sms ile kredi başvurularında kullanılmaktadır.

Kredi başvurusu sahibine değerlendirme sürecinden sonra mesaj yoluyla bilgi verilir. Eğer sonuç olumlu olursa başvuru yapılan bankanın tercih ettiğiniz şubeden işlemlerinize devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra tüm işlemler fiziki şubeden yapılmaktadır.

Kredi ön onayı bir ön değerlendirme süreci olduğu için başvurulan kredinin kesin olarak alınması anlamına gelmemektedir. Banka şubesi başvuru için sizden alacağı evrakları değerlendirdikten sonra inceleme başlatılır ve kredi verip vermeyeceğine karar verir.

Kredi Ön Onay Süreci Nasıl İşler?

Bankalar, başvuru yapanların kredi almaya uygun olup olmadıkları değerlendirebilmek için bir takım kriterlere bakmaktadırlar. Bunlar arasında en önemlisi ve ilk bakılan kredi notu olarak söyleyebiliriz.

Kredi notu kişilerin geçmişten bu güne gelen bir performansıdır. Bu puanlama sistemi sayesinde bankalar, başvuru sahiplerinin geçmiş yıllarda kredi ve kredi kartı ödemelerindeki düzenine kadar tüm değerlendirmelerini yapabilirler. Bu nedenle ön onay sırasında oldukça önemli bir kıstastır.

Başka bir kriter ise başvuru sırasında belirtmiş olduğunuz toplam geliriniz ile istenilen kredi miktarı arasındaki ilişkidir. Tüm bu bilgiler ışığından banka sizinle ilgili olarak bir fikir sahibi olur ve değerlendirme yapar.

Konut kredisi başvurularında yukarıdaki anlattıklarımıza ek olarak, bankalar alınmak istenen konut hakkında araştırma yaparlar. Bu araştırma neticesinde değeri ve uygunluğu tespit edilip ona göre karar verilir.

Kredi Ön Onay Ne Zaman Belli Olur, Ne Kadar Sürer?

Kredi ön onayı genellikle çok kısa sürede cevaplanmaktadır. Online olarak başvuru yaptığınızda banka sistemi hemen sizin Findeks kredi notunuzu öğrenir. Eğer bu noktada kredi puanınız kredi almanıza engel teşkil etmiyorsa, toplam geliriniz ile ödeyebileceğiniz kredi miktarı ortaya çıkar. Bunu neticesinde istediğiniz kredi miktarı değerlendirilir ve size olumlu veya olumsuz olarak cevap verilir.

Burada dikkat edilmesi gereken başka bir noktada bu sonucun olumlu olması halinde gelecek cevaptır. Banka kendi müşterilerine veya kredi notu olarak iyi gördüğü başvuru sahiplerine hemen kredi verebilmektedir. Böyle bir nihai değerlendirme sonrası şubeye gidip hemen istenilen kredi alınabilir.

Eğer gelen mesajda, tercih ettiğiniz şubeden devam edebilirsiniz tarzında bir olumlu yanıt alındığı taktirde, kredi başvuru sahibi en yakın şubeye giderek gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Genel olarak başvuru evrakları doldurulur ve istenilen belgeler verilir. Bu işlemler sonucunda nihai karar banka tarafından verilir.

Kredi Ön Onay Olumlu Olursa Kredi Alınabilir mi?

Kredi başvurundan sonra yapılan ilk değerlendirme olumlu olsa da sonrasında şubeye gittiğinizde istemiş olduğunuz miktarda krediyi alamama durumu bazen ortaya çıkabilmektedir. Ön onayı almış bir kredi başvuru sırasında belirtmiş olunan toplam gelirin belgelerini banka şubesi istemektedir.

Eğer belirtilen gelir resmi olarak belgelerle ispatlanmaz ise ikinci aşamada banka krediyi vermeyebilmektedir. Yada ipotek edilmesi düşünülen taşınmazların uygun olmaması durumunda uygun şartlar sağlanmayabilir.

Kredi Ön Onaya Neden Olumsuz Cevap Gelir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi ön onayı sürecinde ilk bakılan faktörlerden biri kredi notudur. Geçmişte yaşanılan düzensiz ödemeler, kara listede bulunma gibi nedenlerle kredi notunun düşük olması durumunda büyük bir ihtimalle ön onay olumsuz olarak neticelenebilmektedir.

Üniversite'den mezun olduktan sonra Bankacılık sektöründe kariyerine başlayan Bulut, aktif olarak özle bir banka da operasyon yöneticiliği yapıyor. Banka ve bankacılık konuları ile ilgili bilgi ve birikimini konukredi takipçileri için paylaşıyor.

İlgili İçerikler

halkbank

En Hızlı Halkbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

Günümüz modern hayat koşullarında banka kredisi veya kredi kartı kullanmadan alışveriş yapabilmek ya da her hangi bir şey sahibi olabilmek mümkün olamamaktadır. Bu nedenle her banka, her…

finansbank

Finansbank Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır

Finansbank, son dönemde en para hizmeti ile adını fazlasıyla duyuran bir banka olsa da, normal vadeli hesap imkânları ve kredi kartı avantajları konusunda da oldukça başarılıdır. Klasik…

findeks

Findeks ile Kredi Notu Sorgulama

Findeks, kredi notu sorgulama işlemlerinin rahatça yapılabildiği ülkemizin önde gelen dokuz bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan finansal hizmetler veren internet platformu olarak adlandırılabilir. İnsanların finansal…

finansbank

Finansbank Enpara Hesabı Nasıl Açılır

Şubesiz hizmetinden dolayı Finansbank Enpara.com, yüksek faiz ve düşük masraflarıyla farklı bir bankacılık hizmetini veriyor. Türkiye’de bir ilk olarak duyduğumuz klasik bankacılık anlayışından farklı olarak ortaya çıkan…

kredi

Kredisi Devam Eden İkinci Kredi Çekebilir mi?

Bankalardan ihtiyaç gereği olarak finansal destek ürünlerinden olan kredi ürünlerini kullanan kişiler aylık ödemelerini düzenli olarak yapmak durumundadırlar. Keyfe keder kullanılmayan bu ürünler ile ilgili olarak insanlar…

vakıfbank ek hesap

VakıfBank Ek Hesap (KMH) Nedir, Hesaplama, Kullanma

VakıfBank ek hesap sayesinde, alışveriş ve nakit ihtiyaçlarınızı hesabınızda para olmasa bile karşılayabilirsiniz. Kredili Mevduat Hesabı kısaca KMH, vadesiz mevduat hesabına bağlı, hesapta yeterli bakiye olmadığında devreye…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir